Aranacak Kelime

post

Ebeveyn Koçluğu

Ebeveyn Koçluğu

Ebeveyn – Aile Koçluğu


Çocuklarının sağlıklı yetişmesi için daha fazlasını yapabileceğinin farkında olanlar için

Ebeveyn – Aile Koçluğu Programı

“Bir gün, kırlarda gezintiye çıkan bir adam, kenara oturduğu otlardan birinin dalında, küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı ha açılacak gibiydi. Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünya yüzü gördüğü ilk dakikalara şahit olmak istedi. Dakikalar dakikaları kovaladı, saatler geçmeye başladı ama henüz kelebeğin küçük bedeni o delikten çıkmadı. Sanki kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da, artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yüzden, kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi: cebindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle büyütmeye başladı. Böylece, bir-iki dakika içinde kelebek kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük, kanatları buruş buruştu.

Adam kelebeği izlemeye devam etti; çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiçbiri olmadı. Kelebek, hayatinin geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.  

Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey, kozanın kısıtlayıcılığının ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gereken çabanın, kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduğu anda onun uçmasını sağlamak için seçtiği bir yol olduğuydu. Bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir şey de öğrenmişti: Bazen, hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, çabalardır.”

Bu öykü çocuklarımızı yetiştirirken anne-baba olarak yaptığımız iyi niyetli hataların güzel bir örneği…

Çocuk yetiştirmek sanattır. Henüz bir tohumken ebeveynlerinden aldığı özellikleri, doğduktan sonra gün be gün dünyayı keşfedip öğrendikleriyle birleştiren ve birey olmaya çalışan çocuklar ektiklerimizle şekilleniyor. Anne-baba adayları çocuk sahibi olmaya karar verdikten itibaren çocuklarının konforlu bir yaşam sürmesi için planlar yapar ve hayata geçirirler. İlk adım çoğu kez doğacak çocukları için maddi güvence sağlamak. Çoğu ebeveyn geçmişin tahsilâtlarını çocukları üzerinde gerçekleştirir. Ben yapamadım o yapsın, ben gezemedim o gezsin, ben olamadım o olsun… vb. Kulağa tanıdık geliyor mu? Oysa ilk adım anne ve baba olmaya ruhsal olarak hazırlanmak ve çocuğun bedensel, mental ve sosyal gelişimi konusunda sorumluluklarını öğrenmek ve yeni beceriler kazanmaktır. Çocuklarımızı yetiştirirken sıcak bir yuva sağlamak, verimli bir toprak gibidir, sevginiz güneş enerjisi gibidir, sağlayacağınız konfor ise su gibidir. Bu koşullarda yetişen insan ise sanat eseri olmaya adaydır.

Ebeveyn Koçluğu Programımız, çocuklarının gelişimine olumlu katkıda bulunabilmeleri, ilişkilerinin sağlıklı gelişimi ve olası zorluklarla baş çıkabilmeleri için aileyle bire bir görüşülerek verilen koçluk hizmetidir.

Anne babalar, diğer aile büyükleri ve mesleği gereği çocuklarla ilişkisi olan kişiler bu hizmetten yararlanabilirler.

Küçük çocukları olan ya da bebek isteyen aileler doğum öncesini, doğumu ve sonraki yılları kapsayan aile koçluğundan yararlanabilirler. Daha büyük olan çocukların ruhsal, bedensel ve fiziksel sağlıklarını desteklemek isteyen ebeveynler, tek başına çocuk yetiştiren ebeveynler, eşinin çocuklarına anne babalık yapmak isteyenler, özel ihtiyaçları olan ve özel bakım isteyen çocukları olan aileler, çocuklarıyla iletişim sorunu yaşayan ebeveynler bu koçluk hizmetini  alabilirler.

Süre:

Çalışma, eğitim-öğretim yılı bitene kadar devam eder.  

Takip:

Çalışma periyodu, ilk zamanlar için haftada iki olmak üzere yıllık çalışma programına uyularak yapılandırılır. Seanslar, 50 dakika üzerinden gerçekleşir.

Bahattin BAYRAKTAR

Eğitimci | Yazar | Mentor

Bir cevap yazın