Aranacak Kelime

post

Sınav Maratonunda Başarıya En Hızlı Götüren Yöntem

Sınav Maratonunda Başarıya En Hızlı Götüren Yöntem

Sınav Maratonunda Başarıya En Hızlı Götüren Yöntem

Hayat bir sınav… Evet toplumda çok yaygın olarak kullanırız bu sözü. Elbette gerçeklik payı yok değil. Ülkemizde öğrenim hayatının çoğu sınavla geçiyor. Öğrenciyim diyorsanız hayatınız gerçekten bir sınavdır. Günümüzde 6.sınıftan başlayan ortak sınavlar, 8.sınıfta liselere giriş sınavı (LGS) ile en ciddi halini gösteriyor sınav hayatı. Her dersten dönem için de yapılan yazılı ve sözlü sınavları pek ciddiye almasak da yıl sonu ortalamaları hem lise yerleştirmelerinde hem üniversite sınavlarında önemli bir etkiye sahip. Çoğu öğrenci için hayatın en önemli sınavı belki de YKS’dir.

İlk ve orta öğrenimini tamamlayan öğrenciler geleceğin YKS sınavı ile şekilleneceğini düşünür ve bu sınav için en az bir senelerini yoğun bir şekilde ders çalışmaya ayırır. YKS elbette son sınav değil. Üniversiteyi bitiren öğrencilerin akademik kariyer için girdikleri ALES, memuriyet için girdikleri KPSS ve diğer uzmanlık alanları ile ilgili sınavlar da var.

Tüm bu SINAV maratonu içerisinde ülkemizde öğrencilik hayatında karşılaştığımız en yaygın, her öğrencinin muhatap olduğu LGS ve YKS hakkında tecrübesi olmayan yoktur. Bu sınavlara siz nasıl hazırlandınız. Ya da önünüzde böyle bir sınav yaklaşıyorsa nasıl hazırlanmayı düşünüyorsunuz. Büyük çoğunluğun yaptığı gibi elinize alıp test kitaplarını vakit buldukça çözmeyi mi düşünüyorsunuz? Ya da bir kursa yazılıp kursun verdiği eğitimle yetinmeyi mi düşünürsünüz? Peki sizin 8.sınıfa ya da 12.sınıfa kadar heybenizde ne getirdiğinizi okuldaki ya da kurstaki öğretmenleriniz tespit ediyor mu? Tespit ediyorsa bile size özel önlemler alıyor mu, sizin ihtiyaçlarınızı gözeterek ders işliyorlar mı? Sanmıyorum… Peki sizin eğitim hayatında edindiğiniz kazanımları doğru bir şekilde tespit edip eksikliklerinize göre bir program uygulamak istemez misiniz? Sizin özel durumlarınızı, yaşam şartlarınızı dikkate alarak bir ders çalışma programı ile çalışmaya ne dersiniz? Kendinizde düzenli ve istikrarlı bir şekilde çalışma iradesi görüyor musunuz, yoksa zaman zaman tembellik yapıp vazgeçtiğiniz oluyor mu? Yorgunluk ve bıkkınlık anında ders çalışmaya yeniden nasıl dönüyorsunuz? Yoksa eksiklikler birike birike sınava bir dolu eksikle mi giriyorsunuz? Sanırım birisinin sizi motive etmesi, yönlendirmesiyle yeniden ders çalışmaya başlamanız için daha etkili olacaktır.

Ders çalışmayı çok istiyorsunuz, sınav kazanmayı çok arzuluyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Hangi kaynaktan çalışacağınızı da bilemiyorsunuz. Okuldan ya da kurstan her öğrenci ile birlikte size de önerilen kitap çok kolay ya da çok zor geliyor olabilir. Bunun dışında tam senin ihtiyacına cevap verecek kaynağa nasıl karar vermelisin? Günde kaç soru çözmelisin? Eksik konularını nasıl tamamlamalısın? Okuldaki ya da kurstaki öğretmenlerin senin eksiklerine, sorularına anında ve doyurucu cevaplar veriyor mu? Bu sorulara çoğunlukla cevabınızın “Hayır” olacağını tahmin ediyorum.

İşte size tam da bu noktada eğitim hayatınızdaki eksikliklerinizi tespit edecek, sizin ihtiyacınıza göre en doğru programı hazırlayacak, sizin yaşam koşullarınıza göre programı güncelleyebilecek, ihtiyaçlarına en uygun kaynakları tespit edip hangi hızla çalışacağına yardımcı olacak birisinden bahsedeyim mi… Senin tüm sınavlarda başarını en üst düzeye taşıyacak performansını en iyi şekilde kullanmanı sağlayacak en doğru yardımcı tecrübeli bir eğitim koçudur.

Yılların tecrübesiyle hangi öğrencinin, hangi programla çalışması gerektiğine karar verebilecek, doğru zamanda doğru müdahaleyi yapacak, zaman kaybını, kaynak israfını önleyecek tecrübeli bir eğitim koçu… işte size gireceğiniz sınavlarda en üstün başarıyı kazanmanızda, hayallerinizi gerçekleştirmenizde en önemli destekçiniz eğitim koçunuz olacaktır. Yorulduğunuzda, motivasyonunuz düştüğünde, bunaldığınızda sizi içtenlikle dinleyen ve en iyi anlayan bir rehberin olmasını istemez misin? Tüm bu imkanları bir arada sunan bir eğitim koçu hayallerini gerçekleştirmek için sana en güzel fırsatları en kestirme yoldan eğitim koçu sunacaktır.

Gülenyüz Akademi Velisi

Bir yanıt yazın