Aranacak Kelime

post

EĞİTİMİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU REHBERLİK

EĞİTİMİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU REHBERLİK

Çağımızda birçok fizyolojik rahatsızlığın kökeninde psikolojik nedenler olduğunu herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Diğer taraftan toplumda akademik başarısızlığın nedenleri ve çözümleri konusunda psikolojik faktörlerin ihmal edildiğini görmekteyiz.

Eğitim hayatı boyunca pek çok sınava hazırlanan adayların, hedefe ulaşabilmesi için ilk akla gelen akademik destek alınması gerektiğidir. Ancak sınava hazırlık dönemlerinde stratejik ve duygusal faktörler dikkate alınmıyor ve dolaylı destek sağlayıcı olan psikolojik danışman desteğini göz ardı ediyoruz.

Bir adayın sadece girdiği sınavın sonucuna göre eksikleri belirlemesi ve değerlendirmesi yetersiz veya yanlış olabilir. Değerlendirmeler, sadece akademik veya sadece psikolojik yönüyle yapılmamalıdır. Belki de adayın akademik eksiklikleri yanında stratejik hataları, duygusal dalgalanmaları olabilir. Bunu fark edebilmek için mutlaka branş uzmanlarıyla rehberlik uzmanlarının birlikte değerlendirip birlikte yol haritası belirlemesi ve birlikte yol yürümesi elzemdir.

Rehberlik sınav hazırlık döneminde stratejik hataların önlenmesinde akademik eksikliklerin giderilmesinde en önemli destek faktörüdür.

Bir yanıt yazın