Sitede Arama Yapin!

post

Maestro ve Eğitim Koçluğu

Maestro ve Eğitim Koçluğu

Orkestra Şefliği ve Eğitim Koçluğu

Orkestra şefliği (Maestro) sahnedeki gizemli havasını merak ediyor olabilirsiniz. Nasıl oluyor da bir insan, hiç ses çıkarmadan, elindeki çubukla, hatta bazen sadece ellerini kullanarak yüzlerce müzisyenin enstrümanından çıkan sesten sorumlu oluyor?

Orkestra şefliği ile Eğitim Koçluğu benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ne yaptıklarını tam bilemez, ama performansı görünce anlarsınız. İşte  Eğitim Koçu ve orkestra şefinin sahnede görünür ya da görünmez, bilinçli ya da bilinçsiz yaptığı görevlerden birkaçı…

Tempo

Eğitim Koçunun görevi Orkestra şefliğinde olduğu gibi görevi her an doğru tempoyu göstermektir.

Yönetmek

Tüm potansiyelini sergilemek isteyen öğrenci; hedefe konsantre edecek bir Eğitim Koçundan destek alamadığında hedef sapması veya tempo/ritim bozukluğundan idealinden vazgeçmek zorunda kalabilir.

Köprü Olmak

Sınav sürecinde; velilerin kulağı öğrencidedir ama gözler Eğitim Koçundadır. Eğitim Koçu, öğrenci ile ebeveyn arasında önemli bir bağlantı kurar.

Yoğun Hazırlık

Eğitim Koçunun işi ders çalışan öğrenciden daha kolaymış gibi görünür. Fakat Sınav Sürecini yönetmek ders çalışmaktan çok daha zordur. Öğrencinin potansiyelini bilmeniz gerekir; hedefe giden yolu bilmeniz gerekir; ayrıca velilerin beklentilerini öngörmeniz gerekir…

Henüz Yorum yok

Bir Yorum Ekleyin