Sitede Arama Yapin!

post

Matematik İçin YKS’nin Kapsamı Nedir

Matematik İçin YKS’nin Kapsamı Nedir

YGS İçin Son Tavsiyeler

YGS için Matematiğin kapsamı nedir?

Ağırlıklı olarak 9.sınıf matematiğine dayalı olan YGS, 10.sınıfın ilk dönem işlenen konularını da kapsamaktadır. Analitik Geometri’de sadece “Doğrunun Analitiği” YGS’ ye dâhildir. Geometrinin diğer konularının tamamı sınav kapsamındadır.

YGS’ de kaç matematik sorusu çıkar?

YGS’ de 40 matematik sorusu çıkacaktır. Bu soruların bir bölümü de geometri ile ilgili olacaktır. Geometriden 8-12 arasında soru çıkmaktadır.

Geçen yıl YGS’ de iptal edilen matematik sorusu oldu mu?

Evet, asal sayılarla ilgili bir soru yanlıştı; iptal edildi. Bu tür aksaklıklar her zaman olabilir. Öğrencilerin, sınavda şüphelendikleri sorularla çok zaman kaybetmemesi, bu soruları en sona saklaması yararlı olur.

YGS öncesi süreçte öğrenciler neler yapmalıdır?

Son beş yılın sınav soruları çözülmelidir. Bu soruları deneme olarak çözmeye gerek yoktur. Çözülemeyen soruların doğru çözümleri vakit kaybetmeden öğrenilmelidir. Eksik olunan konular saptanmalı, bu konulara yönelik bir çalışma planı çıkarılmalıdır.

Rasyonel sayılar, üslü ve köklü sayılar, çarpanlara ayırma, oran ve orantı, özdeşlikler ve problemlerin YGS’de önemli bir ağırlığı vardır. Özellikle bu konularda öğrencilerimizin hiçbir eksiğinin olmaması gerekir.

Unutmayın, ÖSYM en iyi öğrenciye bile “Vay be!“ dedirtecek zor sorular sorar. Ancak bu sorular sınavda sadece birkaç tanedir. Diğer sorular kolay ve normal düzeyde sorulardır.

Sınava kadar her gün en az bir matematik denemesi çözülmeli, bu denemelerde yapılan yanlışların üzerine gidilmelidir.

Moralin yüksek tutulması için olumsuz konuşma ve davranışlardan kaçınılması yararlı olacaktır. Sınav anında neler olacağını düşünmek yerine, içinde bulunulan an yaşanmalı. Bizi mutlu eden insanlarla sohbetler, motivasyonu artırmak için yaşama eklenmelidir.

Yeni bilgiler öğrenmekten kaçınmayın, karıştırırım diye düşünmeyin, öğrenmek zihnin hiç bıkmadığı, korkmadığı ve pişman olmadığı tek şeydir.

Kendinize güvenin. Hedeflerinize sahip çıkın. Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak için çabalar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda aklınızı, onu yapmak için çözümler bulma konusunda size yardım etmeye başlar.

YGS yaklaştıkça öğrenciler kendini daha eksik hisseder. Bu durum çok doğaldır. Bir öğrenci sınava ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, bazı konuların eksik kaldığı duygusunu sınava kadar yaşayacaktır. Endişelenmeyin, sınav kaygısı, performansı olumlu etkiler. Bu kaygı, gerçek sınavda öğrencinin dikkatinin en üst düzeye çıkmasını sağlar.

Unutmayın, bu bir yarışma sınavıdır. Sınav yolunda sizi oyalayacak insanlarla bir arada bulunmaktan kaçının.

Bir Amerikalı ile Japon safariye çıkmışlar. Her ikisi de son teknolojili silahlarını birbirlerine nazire yapmak için yanlarına almışlar. Derken uzakta bir aslan görünmüş. Amerikalı lazer tüfeğini doğrultmuş ve aslana ateş etmiş. Ama karavana.

Japon, hemen uydudan yönlendirmeli tüfeğini doğrultup ateş etmiş. Fakat o da karavana. Aslan bunları fark edince üzerlerine doğru koşmaya başlamış. Amerikalı acı sonu beklerken Japon hemen botlarını çıkarıp spor ayakkabılarını giymeye başlamış.

Bunun üzerine Amerikalı sormuş:

“Ne o, aslandan hızlı mı koşacaksın?”

Yoo, senden hızlı koşsam yeter.”

Sınav sırasında öğrenciler nelere dikkat etmelidir?

Sınavda zamanı sonuna kadar kullanın. Gereksiz yere sınava ara vermeden, çözümünde zorlandığınız soruları ikinci tura bırakarak soruları cevaplandırın.

Soruları dikkatli okuyun. Acele etmeden, sakin bir şekilde soru kökünü okuyun. Soruyu anlamadan cevaplandırma yoluna gitmeyin.

Bazen seçeneklerden yola çıkarak sorunun cevaplandırılması istenebilir. Geçen yılki matematikte 3 soru bu şekilde çıkmıştır.

Uzun sorudan korkmayın. Bazı sorular ilk bakışta zor görünebilir. Ancak uzun sorular iyi açıklanmış sorulardır ve belki de sanıldığı kadar zor değildir.

Henüz Yorum yok

Bir Yorum Ekleyin